Spot Bitcoin ETF’ler Yeninden Net Çıkış Gördü: Neler Oluyor?

Spot Bitcoin ETF‘leri günlük net çıkışlara geri döndü. Grayscale’in GBTC toplam çıkışları 15 milyar doları aştı. Ark Invest 21Shares’in ARKB ürünü de 300.000 dolarlık fon çıkışıyla ilk günlük çıkışını yaşadı.

Spot Bitcoin ETF’ler net çıkışlara geri döndü!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD spot Bitcoin ETF’lerin toplamı, geçen hafta her işlem gününde toplam 860 milyon dolar net giriş kaydetti. Bununla birlikte, ETF’ler bu hafta Pazartesi günü net çıkışlara geri döndü. CoinGlass verilerine göre, BlackRock’ın baskın IBIT ETF’sin 165,9 milyon dolarlık giriş gördü. Ancak, Grayscale’in GBTC fonu 302,6 milyon dolarlık çıkış kaydetti. Dolayısıyla girişler çıkışların üstesinden gelmeye yetmedi. Böylece bu fon akımı, dün toplam 85,7 milyon dolarlık net çıkışa yol açtı.

Fidelity’nin FBTC’si Pazartesi günü 44 milyon dolarlık girişle ikinci sırada yer aldı. Invesco’nun BTCO’su ise 4,2 milyon dolarla üçüncü sıraya yerleşti. Ancak Ark Invest 21Shares’in ARKB ETF’si 11 Ocak’ta işlem görmeye başladığından bu yana ilk çıkışını yaşadı. ARKB, 300.000 dolar kaybetti. Geri kalan fonlar sıfır ile 2 milyon dolar arasında giriş gördü. Toplam net girişler şu anda 12 milyar doların biraz üzerinde.

Bunun şimdiye kadar yavaşlamış olacağını düşünüyordum!”

Bu ayın başlarında bir Coinbase raporu, Genesis Global Holdco LLC’nin yaklaşık 2 milyar dolar değerindeki 35,9 milyon GBTC hissesinin potansiyel satışının son GBTC satış baskısına neden olmuş olabileceğini öne sürdü. Grayscale’in GBTC’sinden çıkışlar 18 Mart’taki 642,5 milyon dolarlık zirveden 28 Mart’ta 104,9 milyon dolara düştü. Bazı analistlerin bu satış baskısının yavaşladığını söyledi. Dünkü çıkışlar günlük ortalama olan 274 milyon doların üzerine çıkıldığını gösteriyor. Ancak piyasaların Cuma günü kapalı olması Pazartesi günkü rakamı etkilemiş olabilir.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart dün, “Bugün GBTC’den 302,6 milyon dolar çıkış oldu. Açıkçası beklediğimden daha yüksek. Bunun şimdiye kadar yavaşlamış olacağını düşünüyordum.” dedi. Pazartesi günkü rakam, GBTC’nin 11 Ocak’ta işlem görmeye başlamasından bu yana toplam çıkışını 15 milyar doların üzerine çıkardı. CoinGlass’a göre, fon bu süre zarfında yaklaşık 619.000 BTC’den 333.619 BTC’ye (22 milyar dolar) %46 düştü. BlackRock’ın IBIT’i 252.000 BTC (17 milyar dolar) ile en fazla Bitcoin biriktiren fon oldu. Fidelity’nin FBTC’si 144.000 BTC’den (10 milyar dolar) fazla biriktirdi.

Spot Bitcoin ETF işlem hacimleri düşmeye devam ediyor

ABD spot Bitcoin ETF’leri Pazartesi günü 3,03 milyar dolarlık işlem hacmi yarattı. Bunun 1,37 milyar dolarlık kısmını BlackRock’ın IBIT’i sağladı. Grayscale’in GBTC’si ve Fidelity’nin FBTC’si sırasıyla 806 milyon dolar ve 556 milyon dolar üretti. Bununla birlikte, günlük işlem hacimleri, Bitcoin’in önceki döngünün ATH seviyesi olan yaklaşık 69.000 doları ilk kez geçtiği 5 Mart’taki 9,93 milyar dolarlık zirveden bu yana sürekli olarak azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x